Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet
Odsjek za romanistiku
Sarajevo, 14. 1. 2025.
Poštovane kolegice i kolege,
zadovoljstvo nam je pozvati Vas da učestvujete na Okruglom stolu “Andrić u prevodu na romanske jezike”, koji će se, u organizaciji Odsjeka za romanistiku, održati u aprilu 2025. godine u prostorijama Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta. Cilj održavanja ovog Okruglog stola je osvijetliti različite lingvističke i književne aspekte djela Ive Andrića u prevodu na romanske jezike u odnosu na izvorni test kako bi se na simboličan način obilježilo 50 godina od smrti Nobelovca.
Radni jezik Okruglog stola je bosanski, hrvatski, srpski.
UNIVERZITET U SARAJEVU - FILOZOFSKI FAKULTET
Na osnovu člana 69. Zakona o visokom obrazovanju („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj: 36/22.), člana 111. Statuta Univerziteta u Sarajevu, broj: 01-14-35-1/23 od 26. 7. 2023. godine, Prijedloga Odsjeka za pedagogiju, broj:
02-10/76 od 27. 5. 2024. godine i Odluke Vijeća Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, broj: 02-01/212 od 6. 6. 2024. godine
o b j a v l j u j e
KONKURS
za prijem kandidata za PEDAGOŠKO OBRAZOVANJE u akademskoj 2024/2025. godini.
Pedagoško obrazovanje organizira se u dva ciklusa u toku zimskog i ljetnog semestra
akademske 2024/2025. godine.
Znanstvena monografija
NASILJE NAD ŽENAMA: DISKURSI, PERSPEKTIVE, LEKCIJE IZ BH. POVIJESTI
Uredio: Fahd Kasumović
Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet, Fondacija Heinrich Böll (Sarajevo) i Heinrich Böll Stiftung e.V. (Berlin) objavili su znanstvenu monografiju Nasilje nad ženama: Diskursi, perspektive, lekcije iz bh. povijesti. Knjigu je uredio Fahd Kasumović, a objavljena je u Sarajevu i Berlinu. Autori poglavlja su: Almir Marić, Dženan Dautović, Fahd Kasumović, Amila Kasumović, Minela Radušić, Adnan Jahić, Mirza Džananović, Sabina Subašić Galijatović, Sarina Bakić i Ajla Demiragić.
Kampanja arheoloških istraživanja u Đelilovcu kod Turbeta (TRAVNIK)
U toku mjeseca septembra i oktobra 2024. godine, na arheološkom lokalitetu u Đelilovcu kod Turbeta kod Travnika odvijala se još jedna kampanja arheoloških istraživanja.
Prema dosadašnjim saznanjima i podacima koji su prikupljeni tokom istraživanja na ovom lokalitetu egzistirao je pogon za preradu željeza, sa pratećim objektima, u period od II – IV stoljeća nove ere.
U toku istraživanja pronađena je velika količina arheološkog materijala, ali i ostaci arhitektonskih objekata koji upućuju na postojanje čitavog kompleksa građevina čija namjena za sada nije definirana.