Prvi studij sociologije u Bosni i Hercegovini započinje sa osnivanjem Katedre za filozofiju 1956. godine. Odsjek je prvobitno djelovao kao Odsjek za filozofiju i sociologiju da bi se 2010. godine Odsjek za sociologiju osamostalio. Prvi nastavnici na Odsjeku (od 1956.) bili su profesori Ante Fiamengo, Andrija Krešić, Ivan Focht i Šefkija Žuljević, a nekoliko godina kasnije, Odsjek je kadrovski ojačan novim nastavnicima i saradnicima: Vanja Sutlić, Muhamed Filipović, Abdulah Šarčević, Ante Pažanin i Olga Kozomara.

Na Odsjeku se, od 2010. godine, ostvaruje studij temeljnih socioloških disciplina i recentnih pitanja relevantnih za savremenost. U tom smislu, na Odsjeku za sociologiju se kontinuirano proučavaju discipline koje potpadaju pod oblast društvenih i političkih teorija, a korespondiraju sa srodnim studijima sociologije u akademskim zajednicama u svijetu. Odsjek periodično organizuje regionalne i međunarodne konferencije iz oblasti društvenih nauka čime se legitimira u međunarodnom akademskom prostoru.U pogledu naučnih istraživanja, na Odsjeku su odbranjene doktorske disertacije koje kritički tematiziraju najznačajnija imena i probleme klasične i savremene sociologije, a tiču se kritike zapadnoevropske slike društva, savremenih teorijskih i empirijskih problema, teorijske i historijske sociologije (Opća sociologija, Historija društvenih i političkih teorija), Posebnih sociologija (Sociologija kulture,sociologija religije, sociologija naselja, sociologija komunikacije, socijalna ekologija, socijalna antropologija, sociologija porodice, sociologija elita itd),  Sociologije znanja i znanosti, Sistemske sociologije (Sociologija politike, Industrijska sociologija). Na Odsjeku je odbranjeno više magistarskih radnji i doktorskih disertacija. Danas se studij sociologije organizira u tri ciklusa studija (dodiplomski, diplomski i doktorski studij). Od 2017/2018 akademske godine osnovana je i nova studijska grupa Sociologija i etnologija, kao tip multidisciplinarnog studija, kroz koji se ostvaruje međuodsječka saradnja, te predstavlja prvi studij etnologije u Bosni i Hercegovini.

Danas su na Odsjeku za sociologiju redovno uposleni: prof.dr. Jelena Gaković, prof.dr. Tomislav Tadić, prof.dr. Vedad Muharemović, prof. dr. Stefaan Jansen, doc.dr. Adnan Fočo, doc. dr. Zvonko Benković, prof.dr. Ivo Komšić, emeritus, prof.dr. Salih Fočo, emeritus, dr. Tatjana Žarković, viša asistentica, asistent Adnan Hatibović, MA. Odsjek za sociologiju doprinosi kulturnom, političkom i javnom životu Bosne i Hercegovine činjenicom da su njegovi članovi aktivno uključeni u sve društvene procese koji se odvijaju u državi obnašajući najviše političke i javne funkcije (Prof. dr Ivo Komšić bio je član predsjedništva BIH, predsjedavajući Doma Naroda FBIH i gradonačelnik Grada Sarajeva, dekan Filozofskog fakulteta); Prof.dr. Salih Fočo (dekan Filozofskog fakulteta u dva mandata, kao i prorektor Univerziteta u Sarajevu). Također, na Odsjeku za sociologiju angažiran je određen broj vanjskih saradnika u nastavničkim zvanjima.

Studij se realizira u sljedećim studijskim kombinacijama:

  • sociologija kao jednopredmetni studij
  • kombinirani studij sociologije i druge studijske grupe (historija umjetnosti i sociologija, sociologija i pedagogija, filozofija i sociologija, etc.)
  • sociologija i etnologija.

Studij sociologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu prvi je studij iz oblasti društvenih nauka takvog tipa u Bosni i Hercegovini organiziran nakon Drugog svjetskog rata. Odsjek za filozofiju i sociologiju, te Katedra za sociologiju je stoga kroz pripremu stručnog kadra neposredno zaslužan i za osnivanje drugih srodnih studijskih grupa na Univerzitetu u Sarajevu i univerzitetima u Bosni i Hercegovini, te se s pravom može smatrati njihovim začetnikom.